Chobotnice pobřežní

Chobotnice pobřežní

Chobotnice pobřežní je nejrozšířenějším druhem chobotnice na světě. Vyskytuje se v pobřežních vodách téměř na všech kontinentech. Lze ji nalézt u pobřeží Velké Británie, ve Středozemním moři, na Kanárských ostrovech i Azorech, kolem afrických břehů, v Indonésii a také podél pobřeží Severní a Jižní Ameriky.

Chobotnice pobřežní se vyskytuje jak v mělkých vodách u pobřeží, tak v hloubkách až kolem 200 metrů. Při lovu dokáže dokonce opustit vodu a pronásledovat kořist, která uvízla v přílivových tůňkách.

Její lov probíhá převážně za soumraku, kdy se zaměřuje hlavně na kraby, raky a mlže, i když v podstatě uloví vše, co jí přijde do cesty. Díky schopnosti měnit barvu dokáže dokonale splynout s okolím.

Chobotnice jsou nejen jedni z nejinteligentnějších bezobratlých, ale patří i mezi nejinteligentnější živočichy vůbec. Umí řešit bludiště, hlavolamy a učí se na základě svých zkušeností. Manipulují s prostředím a používají nástroje – například dokáží odšroubovat víčko sklenice, ve které se nachází odměna. Je fascinující, že jejich inteligence se vyvinula zcela nezávisle na naší, protože evoluční cesty chobotnic a vyšších obratlovců se rozdělily před více než miliardou let.

Chobotnice mají na povrchu kůže buňky zvané chromatofory, které obsahují pigmentové váčky umožňující rychlou změnu barvy. Tuto schopnost využívají k maskování, zmatení predátorů nebo kořisti a také ke komunikaci.

Share the Post:

Related Posts

Join Our Newsletter

Nákupní košík