Největší mořské akvárium

v České republice

Největší mořské akvárium

v České republice

Chobotnice v Mořském světě

Chobotnice pobřežní (Octopus vulgaris)

Chobotnice pobřežní je nejvíce rozšířená z všech chobotnic. Obývá pobřežní vody prakticky celého světa. Žije okolo Velké Británie, ve Středozemním moři, na Kanárech nebo Azorech, kolem Afriky, v Indonésii, i v Severní a Jižní Americe.

Vyskytuje se v mělčinách při pobřeží i v hloubkách kolem 200 m. Při lovu dokáže i vylézat z vody a lovit živočichy uvízlé v přílivových tůňkách.

Chobotnice pobřežní loví za soumraku. Preferuje kraby, raky a mlže, i když sežere téměř vše, co uloví. Je schopna měnit barvu tak, aby splynula s okolím. 

Chobotnice jsou nejen jedni z nejinteligentnějších bezobratlých, jsou mezi nejinteligentnějšími živočichy vůbec. Dokáží řešit bludiště a hlavolamy, učí se a mění své chování podle prožitých zkušeností, manipulují svým prostředím a používají nástroje. Zvládnou například odšroubovat uzávěr sklenice, ve které se skrývá odměna. Vzhledem k tomu, že evoluční cesty chobotnic a vyšších obratlovců se oddělily před více než miliardou let, jejich inteligence se vyvinula naprosto nezávisle na té naší.

Buňky na povrchu kůže chobotnic, tzv. chromatofory, obsahují váčky s pigmenty, díky kterým chobotnice velmi rychle mění barvy. Barvoměnu používá k splynutí s prostředím, zmatení predátora nebo kořisti a komunikaci.

 

Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme technologie, jako jsou soubory cookie, k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat osobní údaje. Své nastavení můžete spravovat.